Trápí vaše miminko „prdíky“?
Příčiny
- Příčiny můžou být různé, ale většina kolik je považována za variantu normálního chování dítěte v daném vývojovém období.
- Nejčastěji je na vině nezralá trávicí soustava, která způsobuje meteorismus, tedy zvýšenou plynatost v zažívacím traktu. Plyny tlačí na střevní stěnu a to vyvolává kolikové bolesti bříška.
- Dalším důvodem potíží může být aerofagie. Kojenci (i nekojená miminka) zároveň s mlékem nasávají a polykají vzduch, který je pak v bříšku tlačí a způsobuje kolikové bolesti. Neutišitelný pláč celý stav dále zhoršuje, protože dítě při něm spolyká další vzduch.
- Mezi nejčastější příčiny potíží a pláče u kojenců patří rovněž návrat potravy ze žaludku do jícnu, tedy tzv. gastroezofageální reflux (zkratkou GER). Ten je způsoben nezralostí struktur mezi jícnem a žaludkem, kdy dochází k samovolnému návratu obsahu žaludku zpět do jícnu, případně až do úst. GER provází zvracení a ublinkávání a častěji se objevuje u předčasně narozených a nezralých dětí.
- Možná vás překvapí, že na vznik tříměsíční koliky může mít vliv také nervozita v rodině. Neshody mezi rodiči a nepohoda přispívají k dráždivosti dítěte a to pak i častěji trpí na koliky. Rovněž problémy, které provázejí novorozence při příchodu na svět, mohou vést u rodičů ke stresu, který se přenášejí na dítě a i ten může být příčinou častějších kolik.
- Vzácněji je příčinou kojenecké koliky nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka, vada přeměny látek v těle nebo vrozená vada zažívacího traktu. V takovém případě, ale na rozdíl od kojence s „běžnou“ kolikou, dítě zjevně neprospívá, nepřibývá na váze tak, jak by mělo, je nespokojené, i když kolika pomine.
Tady je pár osobně odzkoušených tipů:
1. Cvičení s nožičkami (krčit obě nožičku směrem k bříšku – jakoby do dřepu, cvičit při přebalování, ve volných chvilkách).
2. Po každém jídle nechat děťátko odříhnout. Různým dětem vyhovují různé polohy – přes rameno, ohnuté přes ruku, nebo v mírném předklonu. Některým dětem pomáhá jemně poklepat, nebo hladit po zádíčkách. Nechat odříhnout 10 minut ve zdvižené poloze, pokud stále nic, zkuste mimčo položit a po chvíli znovu zvednout na odříhnutí (přesune se žaludeční obsah, bublinky můžou jít lépe ven).
3. Masírování bříška (nahřátou rukou, olejíčkem po koupání nebo krémem přímo na úlevu od prdíků-Pupík. Masírujte, kdykoliv miminko přebalujete, nebo s ním jen tak ležíte).
- Mlýnek: Kroužíme celou dlaní kolem pupíčku ve směru hodinových ručiček. Podporujeme tak peristaltiku a harmonizujeme tok energie:)
- Vodní mlýn: Ruce položíme nad sebe a suneme dlaněmi střídavě od hrudní kosti přes pupík k podbřišku. Tato masáž vyrovnává napětí v horní a dolní části krajiny břišní.
- Protřásání nohou na uvolnění: Děťátko uchopíme nad kotníčky, nožky skrčíme a mírně protřepeme.
- Tlak kolínek na břicho a uvolnění: Rukama obejmeme dětská lýtka a nožičky pevně skrčíme na bříško. Tlak uvolníme a nožičky protáhneme do lehu. Tlak a protažení musí být vždy ještě pro dítě příjemné. Sledujeme jeho reakce v očích, v mimice obličeje a v řeči celého těla.
Na masáže bříška kojence jsou k dispozici na trhu speciální olejíčky (např. od firmy Weleda, Nobilis tilia atd.)
4. Fenyklový čaj – pije maminka či dáváme přímo miminku po malých lžičkách (1-2lžičky) před kojením.
5. Omezení nadýmavých potravinve stravě matky. Co nadýmá maminku, pravděpodobně bude nadýmat i miminko. Každého může nadýmat něco jiného – čerstvé pečivo, buchty (nechat přemrazit či jíst druhý den), některá zelenina (květák, brokolice, zelí…), luštěniny (snad mimo červené loupané čočky), přemíra mléčných výrobků (velké množství tučného mléka) atd. Maminka může napomoci sobě/dítěti s nadýmáním pitím fenyklového čaje, kmínového odvaru nebo polévky, čaje pro kojící matky, probiotiky.
6. Chování miminka. Miminko cítí tělesnou teplotu rodiče a kolébání nebo chůze jej uklidňuje a napomáhá práci jeho střev. Nejideálnější poloha pro chování, je poloha v klubíčku.
7. Poloha na tygříka. Děťátko si položíme na předloktí na bříško, zadečkem k sobě. Držíme děťátko za kolínko venkovní nožičky. Druhá nožička i ručičky jsou svěšené. Miminko v této poloze nenosíme dlouho. Od třetího – čtvrtého měsíce se tato poloha moc nedoporučuje, protože přestává být odpočinková, miminko se snaží zvedat hlavičku a jedná se už spíše o posilování, které je velmi náročné.
8. Nahřívání bříška třešňovými pecičkami či nahřátým ručníkem, gelovým polštářkem… . Pozor na adekvátní teplotu (lépe přes vrstvu plínky, oblečení). Lze i preventivně před usnutím děťátka nahřívat bříško a nechat po usnutí.
9. Kapičky na úlevu od nadýmání (seskupí bublinky vzduchu do větší bubliny, která se lépe dostane ven). Pediatr Vám doporučí, které v jakém věku vyzkoušet (lze již týden po narození či od 1.měsíce). Doporučuji kapičky vyzkoušet postupně víceré než najdete, které zaberou:
- Espumisam
- Sab Simplex
- Infacol (šikovné kapátko)
10. Probiotické kapky na zrání střevní mikroflory. Novorozeňata mají střevní mikroflóru nezralou (málo pomáhajících bakterií) a teprve s věkem dozrává. Probiotika získávají z mateřského mléka a časem také ve stravě. Při obtížích (babykolika, průjem, zácpa, po antibiotikách) je možné střevní mikroflóru podpořit těmito probiotiky:
- Laktobacílky Baby Swiss – od narození (potřeba déle rozpouštět)
- Laktobacily Baby BiFi Biopron – od 1. měsíce
- Biopron Junior – od 1. měsíce
- Bifiform – od 1. měsíce
- BabyCalm – od 1. měsíce
- BioGaia – drahé u nás, levnější na Slovensku.
11. Rektální rourka nebo teploměr. Při výrazných obtížích lze takto miminku jednorázově ulevit. Není vhodné používat dlouhodobě, pravidelně. Zavádíme rourku či teploměr do zadečku, pokud potíže trvají dlouho a miminko se nemůže vyprázdnit. Vždy namažeme olejíčkem a šetrně kousek zavedeme.
Některá miminka na prdíky trpí každodenně, po každém jídle, někteří pouze někdy, v některých obdobích. Popsaná opatření mohou trápení úplně odstranit či alespoň zmírnit. Většinou se situace zlepší ve třetím-čtvrtém měsíci, kdy se začnou více pohybovat a zejména na bříšku si sami pomůžou.
Použita struktura a informace z článků z: http://tozvladnem.webnode.cz/news/jak-na-prdiky/ a http://www.babyweb.cz/co-je-kojenecka-kolika-da-se-na-ni-vyzrat a http://uporodnibaby.blogspot.cz/2008/07/baby-kolika-pro-mamku-baby-co-jsem.html