Máte doma předškoláka?

Máte doma předškoláka? Čeká Vás v lednu – únoru zápis do základní školy?
Ptáte se, co by měli umět a zvládat?
Zda jsou na školu připraveni či dáte rok odklad a na co se do září zaměřit?
Od půlky ledna do půlky února musí všechny děti, které dovrší k 31. srpnu 2016 šesti let věku, přijít k zápisu do základní školy. Zápis vypadá v každé škole jinak, většinou si učitelky děti také trochu vyzkouší – např. v kresbě, v rozlišování barev a dalších znalostech, orientace v prostoru, v početních dovednostech.

Důležitá je výslovnost dítěte, zda již vyslovuje správně všechny hlásky. Pokud Váš syn/dcera špatně vyslovuje některé hlásky (často R-Ř, ale i S-C-Z), dostanete doporučení k návštěvě logopeda, abyste měli možnost ještě do září výslovnost dopilovat. Správná výslovnost souvisí také se sluchovým rozlišováním hlásek, které žák potřebuje pro čtení-psaní. Předškolák by měl rozeznat odlišně znějící slova (kosa-koza, nos-kos), určit první hlásku slova a zčásti též další hlásky ve slově, vytleskat slabiky slov (rozlišit rytmicitu slov), vymyslet základní rýmující se slova.

zdroj: https://plus.google.com/photos/100040618833635797863/albums/5373642202623749217?banner=pwa
zdroj: https://plus.google.com/photos/100040618833635797863/albums/5373642202623749217?banner=pwa

Tip: ptejte se na první hlásku ve slově – začněte jednoduššími slovy začínající na snazší hlásku (buben, pes, les, máma, houba, koza), těžší shluky hlásek nechte na později (strom, kladivo, smetana, prskavky). Zkuste, zda slyší ve slově určitou hlásku (je ve slově houba b, ve slově pes s, ve slově lokomotiva m). Se zkušenějšími lze zkusit hrát slovní fotbal na hlásky či na slabiky (rodiče musí volit vhodná slova), hledat poslední hlásku ve slově, hrát na marťany (co to je za slovo? p-e-s, p-y-t-e-l), vymýšlet slova na určitou hlásku.

Důležitou oblastí je jemná motorika a grafomotorika. Tyto dovednosti se promítnou do psaní v první třídě a následně pak v dalších ročnících ve všech předmětech. Podporujte činnosti jako je stříhání, navlékání, tvoření s různými materiály, prostě různé činnosti využívající jemnou práci prstů a špetkový úchop (i držení lžíce při jídle). Podporujte kreslení v různých formách. V předškolním věku je potřeba uvolnit celou ruku, od ramene, přes loket až k zápěstí a prstům. V tom pomůže kresba na větší formáty papíru, na tabuli, do písku, mouky, uvolňovací cviky (např. jednotažky). Kreslete klidně štětcem, prstem, voskovkou, fixou. Lepší jsou nástroje, které bez velkého tlaku dělají výraznou stopu. Cílem je uvolněná procvičená ruka, kterou žák zvládne plynulé tahy, bez zastavování a zadrhávání ve různých směrech (psací písmo je plné smyček a zátrhů) i v menším rozměru. Nejpodstatnější je zautomatizovaný správný úchop tužky a sezení při práci. A to jde docílit jen praxí. Podrobnější informace najdete také zde: uchop-psaciho-nacini, sezeni-pri-psani a jednotažky a různé grafomotorické listy – pár k inspiraci zde.

Předškoláci by měli umět najít rozdíly mezi obrázky (viz běžné dětské časopisy, pár příkladů k inspiraci zde), pamatovat si 5-7 schovaných obrázků (např. v pexesu), soustředit se na práci s detaily na obrázku a u práce hlavně vydržet. Umí Váš syn/dcera minimálně početní řadu do 10, poznat číslice do 5 a přičítat, odčítat prvky do 6 s podporou prstů či předmětů? Zná pořadové číslice do 5? Zná dny v týdnu?

http://www.share-christmas.com/kids/snowman/
zdroj: http://www.share-christmas.com/kids/snowman/

Důležitá je také emoční a sociální zralost a motivace k práci. Nejistota dítěte, větší emotivnost, obtíže s adaptací ve kolektivu a bez rodičů mohou být také důvodem ke zvažování připravenosti na školu. Také větší nemocnost dítěte či zdravotní obtíže jsou faktorem, který je třeba zvážit. Vše je na Vás, rodičích. Jak své dítko znáte.

Pokud některé z popsaných dovedností Váš syn/dcera ještě neovládá, nevadí. Půl roku do počátku září je v předškolním věku dlouhá doba a nacvičit lze mnohé. Navíc můžete také zvážit prodloužení předškolního období o rok odkladem školní docházky. V tom případě musíte do května doložit základní škole doporučení školního poradenského zařízení (pedagogicko-psychologická poradna či speciálně pedagogické centrum) a pediatra.